Учнівське самоврядування – це спосіб залучення здобувачів освіти до систематичної участі у навчально-виховному процесі. Самоврядування – самостійна діяльність здобувачів освіти, яка відбувається за координації відповідального педагога.
Відповідно до Закону України “Про освіту”, громадське самоврядування в закладі освіти – це право учасників освітнього процесу як безпосередньо, так і через органи громадського самоврядування колективно вирішувати питання організації та забезпечення освітнього процесу в закладі освіти, захисту їхніх прав та інтересів, організації дозвілля та оздоровлення, брати участь у громадському нагляді та в управлінні закладом освіти у межах повноважень, визначених законом та установчими документами закладу освіти. Учнівське самоврядування є однією з форм громадського самоврядування в закладі освіти.
Учнівське самоврядування надає багато можливостей для формування ініціативної, здатної приймати нестандартні рішення особистості, розвитку творчого потенціалу здобувачів освіти, навчає самостійності й відповідальності, створює широке поле для їх самовизначення, саморозвитку й самореалізації. Це дає можливість відвернути їх асоціальних форм поведінки, допомагає їм розвинути громадську активність, виховати почуття власної гідності, виявити себе в конкретній справі, стати здатним брати на себе моральну відповідальність перед суспільством за себе, за інших, за справу.